08 Kasım 2007

MUTLULUK VEREN BESINLER

Içinde Endorphin bulunan besinlerin insani mutlu ettigini belirten bilim adamlari, bu maddeyi en çok barindiran besinleri açikladilar.

Çilek: C vitamini deposu olan çilek, önde gelen afrodizyaklar arasinda yer alir. Çilek bütün salgi bezlerini çalistirarak vücuda gençlik ve kuvvet kazandirir. Yüksek tansiyonu düsürür, damarlari temizler. Kansere karsi korur, böbrekte kum ve tas olusmasini önler.

Muz: Kokusuyla bile mutluluk tasiyan tam bir Endorphin deposudur. Kendinizi, güçsüz ve sinirli mi hissediyorsunuz, hemen bir muz yiyin. Kalsiyum ve magnezyum içeren bu meyve strese karsi bire bir. Sinir hastaligi olanlar için her gün yemek arasi saatlerde tüketilmesi gereken bir besindir.

Üzüm: Kirmizi ve beyaz üzüm yiyen herkes gülücükler saçar. Üzümde yüzde 20 oraninda diekt olarak kana karisan seker vardir. Bedenen ve zihnen çalisanlar için iyi bir gidadir. Üzümdeki bol demir kan yapar. Yüz ve boyuna taze üzüm suyu sürülüp 10 dk. sonra yikanirsa cilde dirilik verir.

Portakal: C ve B vitamini açisindan zengin olan portakal, insana dinamizm veriyor. Portakal içindeki C vitamini ince ve kalin damarlarin yumusak kalmasini saglar. Vücuttaki direnci artirir. Grip ve nezle olundugunda portakal suyu, seker, sarap karistirilir üzerine sicak su katilir ve içilir. Kanin durulmasina ve temizlenmesine yardimci olur. Hazmi kolaylastirir. Portakal reçeli ise karacigeri çalistirir.

Çikolata: Stresin bir numarali düsmani. Kendinizi kötü hissediyorsaniz hemen bir parça çikolata yiyin. Flört etmek gibi bir sey. Bir kalem yemek yeterli, mutluluk hormonu "seratonin" aninda beyinde dolasima çikiyor. Çikolatanin içerdigi "penilatilmanin" insani bulutlara çikariyor. Çikolatada, yesil çay ve sebze meyvelerde bulunan "flavonoid" adli madde bol miktarda vardir. Bu madde kani sulandiriyor, kalp hastaliklari riskini azaltiyor. Çikolata kötü kolesterolün (LDL) okside olarak damar çeperine yapismasini engelliyor. Tipki aspirin gibi kanda pihtilasmanin önüne geçiyor. Düzenli tüketenler arasinda ölüm olayi yemeyenlere kiyasla yüzde 30 daha geç gerçeklesiyor.

Dondurma: Çok yenirse sismanlatiyor, az yenirse mutluluga mutluluk katiyor. Dondurma yaslanmayi önlüyor. 100 gr dondurma ortalama: 135mg kalsiyum 115mg fosfor* 100mg sodyum *160mg potasyum, 25 gr karbonhidrat bulunuyor. Amerika'da kisi basina 25 kg., Türkiye'de kisi basina 6 külah tüketiliyor. Sütten daha zengin bir besin maddesidir. A,C,D,E vitamini içerir. Çocuklarin saglikli büyümesi ve kemik erimesi sorunu olan kisiler için büyük önem taşiyor. Beslenme uzmanlari dört mevsim tüketilmesini önermektedir.

Makarna: Çok agir soslarda yenilmedigi sürece enerji veren ve mutlu eden besinler arasinda yer aliyor. Hazmi kolaydir. Özellikle sadece salata ile birlikte yenirse sisimanlatmaz

Ekmek: Bugday ekmegi de sikintilari unutturuyor.

Fistik: Yag orani yüksek ama yine de insani mutlu ediyor. Roma Imparatorlugu'nda "Tanri yiyecegi" olarak adlandirilan fistigin kolesterolü düsürdügü ve kalp krizi krizi riskini azalttigi bildirildi. Çocuklar ve sporcular daha fazla yiyebilir. Demir, bakir, selenyum, magnezyum, çinko, potasyum, fosfor gibi minerallerin dogal kaynagi olan bu çerez kalbimizin yani sira, beyin sinir sistemi, kas ve kemiklerimizin dostudur. Tuzsuz olanindan hergün 10-15 adet yenilebilir.

Susam: Dar gelirlilerin bas taci olan simit mutluluga giden yolda önemli bir yere sahiptir. Yag ve protein içerir. Susamdan elde edilen tahin, bal ile karistirilip yenirse bogaz agrisi ve bronsite iyi gelir.

Hiç yorum yok: